Telephone icon
Zadzwoń

|

Telephone icon
Napisz do nas

|

Donate icon
Wesprzyj nas
Jak zmaksymalizować swój potencjał i wygrać

Skazany na sukces, czyli o zaletach nauki przez mentoring

Karolina Pietrzyk
Dziennikarka Innovations Academy
14.03.2022
8 min. czytania
Udostępnij artykuł

Dzięki mentoringowi możesz kreować własną ścieżkę rozwoju z pomocą osoby bardziej doświadczonej, czyli mentora. Jego zadaniem jest m.in. naprowadzenie Cię na właściwy trop i wydobycie z Twojego potencjału tego, co skaże Cię na sukces. Mentor wspomoże Cię w rozwoju i połączy Cię z możliwościami, do których samodzielnie mógłbyś nie mieć dostępu. Jego wiedza i doświadczenie w branży pomogą Ci zaplanować ścieżkę kariery, otwierając drzwi na okazje, które mogłeś przeoczyć. Mentoring to tzw. relacja win-win, gdyż korzysta z niej zarówno mentee, jak i mentor! Osoba doświadczona ma szansę usystematyzować swoją wiedzę, poznać świeżą perspektywę i nowe spojrzenie na wiele problemów. Kształtując przyszłych liderów, przyczynia się do rozwoju całej branży, co ma szczególne znaczenie w innowacyjnych sektorach gospodarki.

Kto kryje się pod osobą mentora?

Mentor powinien być przede wszystkim kimś, kto zmotywuje Cię do rozwoju, rzuci Ci wyzwanie i popchnie do działania w nieoczywisty, ale zabójczo efektywny sposób. Wielką zaletą nauki przez mentoring jest indywidualne podejście. To właśnie ono wyróżnia go od szkoleń i treningów. Relacja mentorska istnieje nie tylko w sferze zawodowej. Oczywiście, mentor jest przede wszystkim partnerem w Twojej karierze, ale obiera on przeróżne role, takie jak:

mentorzy

  • Booster Popycha Cię do przodu, pozwala wydobyć z Ciebie maksimum potencjału. Jednym zdaniem sprawia, że czujesz się zwycięzcą na każdym etapie. Wskazuje obszary, w których możesz zdziałać więcej, dzięki czemu znacznie szybciej zdobywasz doświadczenie.

  • Co-pilot Jest Twoim przyjacielem, doradza Ci i pozwala dostrzec różne perspektywy danej sytuacji. Nawiguje Cię, wskazując drogę, która będzie dla Ciebie najwłaściwsza. Co-pilota docenisz szczególnie wtedy, gdy jesteś na początku swojej kariery.

  • Connector Jakościowa sieć kontaktów to jeden z kluczowych czynników osiągnięcia sukcesu. Connector jest uosobieniem mostu prowadzącego do nowych relacji z ludźmi z branży. Podczas rozwijania swoich umiejętności, warto zadbać też o te interpersonalne. Niezależnie od tego na jakim poziomie są one u Ciebie – praca z Connectorem jest wyjątkowo inspirująca.

  • Anchor Stanowi psychologiczne wsparcie. Wyciągnie Cię, gdy zaczniesz tonąć w wątpliwościach. To osoba, która przypomni Ci o Twoich priorytetach i będzie czuwać na pokładzie statku płynącego do celu. W momencie, gdy się pogubisz w swoich działaniach, Anchor pomoże Ci ogarnąć chaos w Twojej głowie i zmotywuje to powrotu na właściwe tory.

  • Reversor Komunikacja działa w obie strony. Stajesz się „reversorem” poprzez dawanie feedbacku i wychodzenie z inicjatywą. Dzięki temu zwiększasz skuteczność projektu i wynosisz z niego jeszcze większą wartość dodaną!

cele smart

Jaka jest rola mentee?

Pamiętaj, że mentor może dostarczać Ci wskazówek, udzielać rad i pomóc w stawianiu celów, jednak największy wysiłek związany z rozwojem wciąż leży na Tobie. Jako podopieczny, musisz mieć jasny cel, który jest konkretny i mierzalny (najlepiej zweryfikować cel z kryteriami SMART). Zadaniem mentora nie jest pomoc w odkryciu pomysłu, a raczej wsparcie w drodze do jego osiągnięcia. Mentoring jest procesem dwukierunkowym, wymaga zaangażowania z obu stron. Jeśli działa tak, jak powinien, zarówno mentor, jak i podopieczny skorzystają z tego doświadczenia. Mentoring to narzędzie motywacyjne oraz relacyjne oparte na zaufaniu; środek do nauki wyrażania oczekiwań i nazywania celów. Zatem nic dziwnego, że aż 76% ludzi uważa mentorów za ważnych w ich życiu. Wśród tego odsetka znajdują się uczestnicy poprzednich edycji MedBiz Innovations Program. Ponad 60% z nich poprawiła swoje umiejętności pracy w zespole, a prawie 70% pogłębiło wiedzę na temat rynku MedTech.

Jednym z cenniejszych doświadczeń podczas pracy w projekcie było rozwijanie własnych innowacyjnych pomysłów, a co za tym idzie – wysokie poczucie sprawczości. Alumni MedBizu wykorzystują teraz umiejętności nabyte w programie mentoringowym zdobywając nowe szczyty (nie tylko!) w branży MedTech.

Polecane artykuły